27 Ağustos 2012 Pazartesi

Rüya çalışmasında ilk adımlar -Kısa soru-cevap

Rüya çalışmasında ilk adımlar
Robert Moss

Cheshire cat -John Tenniel
Rüyalarımızla çalışmada atmamız gereken ilk adımlar neler olmalıdır?

İlk olarak, hemen uyandığınız andaki duyguları dikkate alın. Bu duygular –olumlu, olumsuz hisleriniz, rüyanızın sembolik veya gerçekçi olması, konunun acil, önemli ya da önemsiz olduğu gibi-  rüyanızın doğası ve anlamı hakkındaki ilk ve en iyi rehberiniz olacaktır.  
Sonra gerçeklik kontrolü yapın: rüyanın içeriğini uyanık yaşamınızdakilerle karşılaştırın ve rüya bedeninizin davranışları ve durumunu gündelik benliğinizle karşılaştırın. Eğer rüyanızda birşeyden kaçıyorsanız, gündelik yaşamınızda neden kaçıyor olabileceğinizi düşünmek gibi.
Her rüyanız hakkında şu soruyu sorun: bu rüyanın herhangi bir bölümünün gelecekte gerçekleşme ihtimali var mı? Rüyalar bizi sürekli olarak önümüzdeki  fırsatlar ve meydan okumalar için hazırlar. Eğer bir rüyanın gelecekte gerçekleşebilecek tatsız bir olayın habercisi olabileceğini hissederseniz, rüya ile çalışarak bu istenmeyen olası geleceği önleyebilirsiniz.
Rüyadaki tüm karakterler ve öğeler için “Benim hangi parçam?” sorusunu sorma oyununu oynayabilirsiniz. Bununla birlikte, rüyaların kişisel oldukları kadar kişi-ötesi de olduklarını anımsamak faydalı olacaktır. Örneğin, rüyanızda gördüğünüz ölmüş olan büyükanneniz yalnızca sizin büyükannenizin tavırlarına sahip olan veya ona benzeyen bir parçanız olmayıp aynı zamanda sizi ziyaret eden büyükanneniz olabilir. Bu tip ziyaretler rüyalarda sıklıkla gerçekleşir. 

Rüyalarımızı anlamak için yardıma ihtiyaç duyuyorsak ne olacak?
Bir arkadaşınızla, birbirinize karşılıklı yardımcı olacak şekilde, rüyalarınızı nasıl paylaşacağınızı öğrenin. Bunu yapmanın dört aşamalı basit bir yöntemini geliştirdim ve adı da Şimşek Rüya Çalışması.  Öykülerimizi birbirimize basit ve açık şekilde anlatmayı öğrenerek başlarız. Birbirimize birkaç temel soru sorarız (“Uyandığında duyguların nelerdi?”, “Bunların arasında gelecekte gerçekleşebilecek olanlar var mı?”) ve sonra da “Eğer bu benim rüyam olsaydı, şunlar aklıma gelirdi” diyerek, birbirimizi güçlendirici geri bildirim veririz.   Son olarak, birbirimize rüyanın enerjisi ve rehberliğini gündelik yaşamımıza taşımak için eyleme geçmek için cesaretlendiririz. Bu tekniği “Rüyalar, Tesadüfler, Hayaller” adlı kitabımda anlattım.  

Rüyaların doğru veya yanlış yorumu diye birşey var mıdır?
Daima yanlış olan birşey varsa, o da diğerlerine rüyalarının (veya yaşamlarının) anlamını söylemek ve diğerlerinin bunu size yapmasına izin vermektir. Rüyalarımız ve yaşamlarımızın anlamlarının yazarı haline gelmeliyiz. Rüyalarımızı anlamaya çalışırken sık sık “yanlış” anlarız çünkü rüya henüz meydana gelmemiş bir durumu yansıtmaktadır ve rüyanın yaşamlarımızda gelişmekte olan fakat henüz gerçekleşmemiş olayları nasıl yansıtıyor olabileceğine yeterince dikkat etmiyoruzdur.  “Yanlış” anlıyor olabilmemizin diğer bir nedeni de rüyanın sembolik, gerçek veya başka bir gerçekliğin deneyimi olup olmadığını ayırdemememizdir.  

Yeni başlayanların rüya çalışması hakkında bilmeleri gereken başka birşey var mı?

Rüyalar eylem gerektirir.  Eğer rüyalarımızla birşeyler yapmazsak iyi rüya göremeyiz. Eylem, rüyanızda gördüğünüz komik bir sözcüğü Google’da aramak kadar basit olabilir. Rüyanızda onunla hava attığınızı gördükten sonra enerjiyle uyandıysanız, o gün kırmızı birşey giymek olabilir. Deyin ki eski bir arkadaşınızı rüyanızda gördünüz, o kişiyi aramak isteyebilir veya ona benzeyen biriyle gelecekte karşılaşmaya hazır olabilirsiniz. Eyleminiz rüyanızla ilgili yaratıcı birşeyler yapmak da olabilir. Rüyanızı bir çizime, kolaja, şiire veya performansa dönüştürebilirsiniz. Aktif rüya görenler olarak pratiğimizde ilerledikçe, rüyaya geri dönüş adını vermiş olduğum teknikle rüyanın içine tekrar geri dönmeyi öğrenmek isteyeceğiz. Tüm Aktif Rüya Görme süreçlerinde nihai ve vazgeçilmez olan adım ise gündelik yaşamlarımızda rüyanın enerjisi ve rehberliğini cisimlendirmek için bir eylem planı yaratmaktır. Rüyalarımızın, dünyamızda hiçbirşey bırakmadan, kedi gibi geçip gitmesini istemeyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder